2023–24 in Polish football
Season | 2023–24 | |
---|---|---|
Men's football | ||
Polish Cup | Wisła Kraków | |
Polish Super Cup | Legia Warsaw | |
2023–24 in Polish football | ||
---|---|---|
Teams in Europe | ||
Raków Częstochowa Legia Warsaw Lech Poznań Pogoń Szczecin | ||
Poland national team | ||
UEFA Euro 2024 qualifying |
The 2023–24 season is the 99th season of competitive football in Poland.
Men's football[edit]
League competitions[edit]
Ekstraklasa[edit]
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification or relegation |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Jagiellonia Białystok (X) | 32 | 17 | 8 | 7 | 73 | 44 | +29 | 59 | Qualification for the Champions League second qualifying round |
2 | Śląsk Wrocław | 32 | 16 | 9 | 7 | 46 | 30 | +16 | 57 | Qualification for the Conference League second qualifying round |
3 | Legia Warsaw | 32 | 14 | 11 | 7 | 48 | 38 | +10 | 53 | |
4 | Górnik Zabrze | 32 | 15 | 7 | 10 | 44 | 39 | +5 | 52[a] | |
5 | Lech Poznań | 32 | 14 | 10 | 8 | 45 | 38 | +7 | 52[a] | |
6 | Raków Częstochowa | 32 | 14 | 10 | 8 | 53 | 35 | +18 | 52[a] | |
7 | Pogoń Szczecin | 32 | 15 | 6 | 11 | 58 | 38 | +20 | 51 | |
8 | Zagłębie Lubin | 32 | 12 | 8 | 12 | 40 | 47 | −7 | 44 | |
9 | Piast Gliwice | 32 | 9 | 15 | 8 | 37 | 33 | +4 | 42[b] | |
10 | Widzew Łódź | 32 | 12 | 6 | 14 | 41 | 44 | −3 | 42[b] | |
11 | Stal Mielec | 32 | 11 | 9 | 12 | 40 | 45 | −5 | 42[b] | |
12 | Radomiak Radom | 32 | 10 | 8 | 14 | 40 | 53 | −13 | 38 | |
13 | Warta Poznań | 32 | 9 | 10 | 13 | 33 | 39 | −6 | 37 | |
14 | Puszcza Niepołomice | 32 | 8 | 12 | 12 | 37 | 48 | −11 | 36[c] | |
15 | Cracovia | 32 | 7 | 15 | 10 | 43 | 44 | −1 | 36[c] | |
16 | Korona Kielce | 32 | 6 | 14 | 12 | 36 | 43 | −7 | 32 | Relegation to I liga |
17 | Ruch Chorzów (R) | 32 | 5 | 14 | 13 | 38 | 53 | −15 | 29 | |
18 | ŁKS Łódź (R) | 32 | 5 | 6 | 21 | 30 | 71 | −41 | 21 |
Updated to match(es) played on 13 May 2024. Source: ekstraklasa.org 90minut.pl
Rules for classification: 1) Points; 2) Head-to-head points; 3) Head-to-head goal difference; 4) Goal difference; 5) Goals scored; 6) Number of wins; 7) Number of away wins; 8) Lower number of points based on yellow and red cards (red card = 3 points, yellow card = 1 point, sending-off = 3 points - including 1 point for first yellow card); 9) Fairplay ranking; 10) Draw.
(Note: Head-to-head record is used only after all the matches between the teams in question have been played)[1]
(R) Relegated; (X) Assured of at least Conference League
Notes:
Rules for classification: 1) Points; 2) Head-to-head points; 3) Head-to-head goal difference; 4) Goal difference; 5) Goals scored; 6) Number of wins; 7) Number of away wins; 8) Lower number of points based on yellow and red cards (red card = 3 points, yellow card = 1 point, sending-off = 3 points - including 1 point for first yellow card); 9) Fairplay ranking; 10) Draw.
(Note: Head-to-head record is used only after all the matches between the teams in question have been played)[1]
(R) Relegated; (X) Assured of at least Conference League
Notes:
I liga[edit]
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Promotion or Relegation |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Lechia Gdańsk (P) | 32 | 20 | 5 | 7 | 57 | 29 | +28 | 65 | Promotion to Ekstraklasa |
2 | Arka Gdynia | 32 | 18 | 8 | 6 | 51 | 31 | +20 | 62 | |
3 | GKS Katowice | 32 | 16 | 8 | 8 | 62 | 33 | +29 | 56 | Qualification for the promotion play-offs |
4 | Górnik Łęczna | 32 | 13 | 13 | 6 | 33 | 26 | +7 | 52 | |
5 | Wisła Płock | 32 | 14 | 9 | 9 | 44 | 42 | +2 | 51[a] | |
6 | GKS Tychy | 32 | 16 | 3 | 13 | 42 | 40 | +2 | 51[a] | |
7 | Wisła Kraków | 32 | 13 | 11 | 8 | 60 | 42 | +18 | 50[b] | Qualification for the Europa League first qualifying round[c] |
8 | Motor Lublin | 32 | 14 | 8 | 10 | 44 | 40 | +4 | 50[b] | |
9 | Odra Opole | 32 | 14 | 7 | 11 | 39 | 31 | +8 | 49 | |
10 | Miedź Legnica | 32 | 11 | 12 | 9 | 46 | 34 | +12 | 45[d] | |
11 | Stal Rzeszów | 32 | 13 | 6 | 13 | 49 | 57 | −8 | 45[d] | |
12 | Znicz Pruszków | 32 | 11 | 6 | 15 | 32 | 41 | −9 | 39 | |
13 | Chrobry Głogów | 32 | 9 | 9 | 14 | 32 | 49 | −17 | 36 | |
14 | Bruk-Bet Termalica Nieciecza | 32 | 8 | 11 | 13 | 47 | 51 | −4 | 35 | |
15 | Polonia Warsaw | 32 | 7 | 10 | 15 | 38 | 48 | −10 | 31[e] | |
16 | Resovia Rzeszów | 32 | 8 | 7 | 17 | 36 | 56 | −20 | 31[e] | Relegation to II liga |
17 | Podbeskidzie Bielsko-Biała (R) | 32 | 4 | 11 | 17 | 25 | 56 | −31 | 23 | |
18 | Zagłębie Sosnowiec (R) | 32 | 2 | 10 | 20 | 20 | 51 | −31 | 16 |
Updated to match(es) played on 13 May 2024. Source: 1liga.org, 90minut.pl
Rules for classification: 1) Points; 2) Head-to-head points; 3) Head-to-head goal difference; 4) Goal difference; 6) Goals scored; 7) Number of wins; 8) Number of away wins.
(Note: Head-to-head record is used only after all the matches between the teams in question have been played)[2]
(P) Promoted; (R) Relegated
Notes:
Rules for classification: 1) Points; 2) Head-to-head points; 3) Head-to-head goal difference; 4) Goal difference; 6) Goals scored; 7) Number of wins; 8) Number of away wins.
(Note: Head-to-head record is used only after all the matches between the teams in question have been played)[2]
(P) Promoted; (R) Relegated
Notes:
- ^ a b Ranked on head-to-head points: Wisła Płock 6, GKS Tychy 0.
- ^ a b Ranked on head-to-head goal difference: Wisła Kraków +1, Motor Lublin -1.
- ^ Wisła Kraków qualified for the Europa League first qualifying round by winning the 2023–24 Polish Cup.
- ^ a b Ranked on head-to-head points: Miedź Legnica 6, Stal Rzeszów 0.
- ^ a b Ranked on head-to-head points: Polonia Warsaw 4, Resovia Rzeszów 1.
II liga[edit]
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Promotion or Relegation |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Pogoń Siedlce | 32 | 15 | 10 | 7 | 52 | 42 | +10 | 55 | Promotion to I liga |
2 | Kotwica Kołobrzeg | 32 | 15 | 8 | 9 | 58 | 42 | +16 | 53 | |
3 | KKS 1925 Kalisz | 32 | 13 | 10 | 9 | 43 | 31 | +12 | 49[a] | Qualification for Promotion play-offs |
4 | Hutnik Kraków | 32 | 13 | 10 | 9 | 46 | 39 | +7 | 49[a] | |
5 | Stal Stalowa Wola | 32 | 13 | 9 | 10 | 40 | 37 | +3 | 48[b] | |
6 | Chojniczanka Chojnice | 32 | 13 | 9 | 10 | 43 | 41 | +2 | 48[b] | |
7 | Polonia Bytom | 32 | 12 | 11 | 9 | 51 | 47 | +4 | 47[c] | |
8 | Radunia Stężyca | 32 | 12 | 11 | 9 | 45 | 41 | +4 | 47[c] | |
9 | ŁKS II Łódź | 32 | 12 | 9 | 11 | 46 | 45 | +1 | 45 | |
10 | Zagłębie II Lubin | 32 | 12 | 7 | 13 | 46 | 45 | +1 | 43 | |
11 | Wisła Puławy | 32 | 9 | 13 | 10 | 48 | 47 | +1 | 40[d] | |
12 | Olimpia Elbląg | 32 | 10 | 10 | 12 | 33 | 40 | −7 | 40[d] | |
13 | Lech II Poznań | 32 | 10 | 9 | 13 | 34 | 46 | −12 | 39[e] | |
14 | GKS Jastrzębie | 32 | 10 | 9 | 13 | 40 | 48 | −8 | 39[e] | |
15 | Skra Częstochowa | 32 | 10 | 9 | 13 | 37 | 37 | 0 | 39[e] | Relegation to III liga |
16 | Olimpia Grudziądz | 32 | 9 | 10 | 13 | 33 | 40 | −7 | 37 | |
17 | Stomil Olsztyn | 32 | 9 | 6 | 17 | 26 | 37 | −11 | 33 | |
18 | Sandecja Nowy Sącz (R) | 32 | 7 | 8 | 17 | 31 | 47 | −16 | 29 |
Updated to match(es) played on 13 May 2024. Source: 90minut.pl
Rules for classification: 1) Points; 2) Head-to-head points; 3) Head-to-head goal difference; 4) Goal difference; 6) Goals scored; 7) Number of wins; 8) Number of away wins.
(Note: Head-to-head record is used only after all the matches between the teams in question have been played)[2]
(R) Relegated
Notes:
Rules for classification: 1) Points; 2) Head-to-head points; 3) Head-to-head goal difference; 4) Goal difference; 6) Goals scored; 7) Number of wins; 8) Number of away wins.
(Note: Head-to-head record is used only after all the matches between the teams in question have been played)[2]
(R) Relegated
Notes:
- ^ a b Ranked on head-to-head goal difference: KKS 1925 Kalisz +2, Hutnik Kraków -2.
- ^ a b Ranked on head-to-head points: Stal Stalowa Wola 4, Chojniczanka Chojnice 1.
- ^ a b Ranked on head-to-head points: Polonia Bytom 4, Radunia Stężyca 1.
- ^ a b Ranked on head-to-head goal difference: Wisła Puławy +3, Olimpia Elbląg -3.
- ^ a b c Ranked on head-to-head points: Lech II Poznań 10, GKS Jastrzębie 4. Skra Częstochowa 2.
III liga[edit]
Group 1[edit]
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Promotion |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Pogoń Grodzisk Mazowiecki | 27 | 17 | 6 | 4 | 72 | 27 | +45 | 57 | Promotion to II liga |
2 | Legia II Warsaw | 27 | 16 | 7 | 4 | 60 | 32 | +28 | 55 | |
3 | Unia Skierniewice | 27 | 14 | 7 | 6 | 54 | 35 | +19 | 49 | |
4 | GKS Bełchatów | 27 | 13 | 7 | 7 | 47 | 35 | +12 | 46[a] | |
5 | Pelikan Łowicz | 27 | 13 | 7 | 7 | 44 | 22 | +22 | 46[a] | |
6 | Świt Nowy Dwór Mazowiecki | 27 | 10 | 11 | 6 | 49 | 38 | +11 | 41 | |
7 | Lechia Tomaszów Mazowiecki | 27 | 11 | 8 | 8 | 43 | 40 | +3 | 41 | |
8 | Broń Radom | 27 | 10 | 9 | 8 | 30 | 33 | −3 | 39 | |
9 | Victoria Sulejówek | 27 | 9 | 7 | 11 | 32 | 38 | −6 | 34 | |
10 | ŁKS 1926 Łomża | 27 | 9 | 6 | 12 | 33 | 41 | −8 | 33 | |
11 | Mławianka Mława | 27 | 8 | 8 | 11 | 33 | 37 | −4 | 32 | |
12 | GKS Wikielec | 27 | 7 | 10 | 10 | 26 | 40 | −14 | 31 | |
13 | Olimpia Zambrów | 27 | 7 | 9 | 11 | 38 | 39 | −1 | 30 | |
14 | Jagiellonia II Białystok | 27 | 8 | 6 | 13 | 36 | 44 | −8 | 30 | |
15 | Warta Sieradz | 27 | 8 | 5 | 14 | 31 | 41 | −10 | 29 | |
16 | Concordia Elbląg | 27 | 7 | 6 | 14 | 35 | 62 | −27 | 27 | Relegation to IV liga |
17 | Legionovia Legionowo | 27 | 7 | 4 | 16 | 34 | 54 | −20 | 25 | |
18 | Pilica Białobrzegi | 27 | 4 | 7 | 16 | 26 | 65 | −39 | 19 |
Updated to match(es) played on 27 April 2024. Source: 90minut.pl
Rules for classification: 1. Number of points reached in the entire series of games; 2. Number of points reached in direct matches; 3. Goal difference in direct matches; 4. Goal difference in direct matches – away goals counted twice; 5. Goal difference in the whole series of games; 6. Number of goals scored in the entire series of games.
Notes:
Rules for classification: 1. Number of points reached in the entire series of games; 2. Number of points reached in direct matches; 3. Goal difference in direct matches; 4. Goal difference in direct matches – away goals counted twice; 5. Goal difference in the whole series of games; 6. Number of goals scored in the entire series of games.
Notes:
Group 2[edit]
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Promotion |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Świt Szczecin (C, P) | 30 | 23 | 4 | 3 | 61 | 14 | +47 | 73 | Promotion to II liga |
2 | Elana Toruń | 30 | 17 | 8 | 5 | 46 | 20 | +26 | 59 | |
3 | Błękitni Stargard | 30 | 17 | 4 | 9 | 74 | 50 | +24 | 55 | |
4 | Unia Swąrzedz | 30 | 16 | 6 | 8 | 54 | 41 | +13 | 54 | |
5 | Zawisza Bydgoszcz | 30 | 14 | 7 | 9 | 61 | 35 | +26 | 49 | |
6 | Pogoń II Szczecin | 30 | 15 | 3 | 12 | 61 | 52 | +9 | 48 | |
7 | Vineta Wolin | 30 | 13 | 6 | 11 | 36 | 49 | −13 | 45 | |
8 | Noteć Czarnków | 30 | 13 | 5 | 12 | 64 | 53 | +11 | 44[a] | |
9 | Polonia Środa Wielkopolska | 30 | 13 | 5 | 12 | 47 | 50 | −3 | 44[a] | |
10 | Pogoń Nowe Skalmierzyce | 30 | 12 | 7 | 11 | 49 | 46 | +3 | 43 | |
11 | Gedania Gdańsk | 30 | 13 | 2 | 15 | 48 | 51 | −3 | 41 | |
12 | Cartusia Kartuzy | 30 | 11 | 7 | 12 | 52 | 43 | +9 | 40 | |
13 | Sokół Kleczew | 30 | 11 | 6 | 13 | 48 | 54 | −6 | 39 | |
14 | Flota Świnoujście | 30 | 12 | 3 | 15 | 40 | 53 | −13 | 39 | |
15 | Stolem Gniewino | 30 | 8 | 9 | 13 | 33 | 49 | −16 | 33 | |
16 | Wikęd Luzino | 30 | 6 | 4 | 20 | 37 | 67 | −30 | 22 | Relegation to IV liga |
17 | Unia Solec Kujawski | 30 | 6 | 3 | 21 | 35 | 70 | −35 | 21 | |
18 | KP Starogard Gdański (R) | 30 | 2 | 7 | 21 | 36 | 85 | −49 | 13 |
Updated to match(es) played on 15 April 2024. Source: 90minut.pl
Rules for classification: 1. Number of points reached in the entire series of games; 2. Number of points reached in direct matches; 3. Goal difference in direct matches; 4. Goal difference in direct matches – away goals counted twice; 5. Goal difference in the whole series of games; 6. Number of goals scored in the entire series of games.
(C) Champions; (P) Promoted; (R) Relegated
Notes:
Rules for classification: 1. Number of points reached in the entire series of games; 2. Number of points reached in direct matches; 3. Goal difference in direct matches; 4. Goal difference in direct matches – away goals counted twice; 5. Goal difference in the whole series of games; 6. Number of goals scored in the entire series of games.
(C) Champions; (P) Promoted; (R) Relegated
Notes:
Group 3[edit]
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Promotion |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Rekord Bielsko-Biała | 30 | 19 | 6 | 5 | 71 | 34 | +37 | 63 | Promotion to II liga |
2 | Śląsk II Wrocław | 29 | 17 | 9 | 3 | 61 | 28 | +33 | 60 | |
3 | MKS Kluczbork | 29 | 17 | 7 | 5 | 49 | 29 | +20 | 58 | |
4 | Górnik Polkowice | 29 | 12 | 8 | 9 | 45 | 42 | +3 | 44 | |
5 | Górnik II Zabrze | 29 | 13 | 4 | 12 | 47 | 42 | +5 | 43 | |
6 | Pniówek Pawłowice | 29 | 10 | 12 | 7 | 47 | 45 | +2 | 42 | |
7 | Stilon Gorzów Wielkopolski | 29 | 11 | 8 | 10 | 42 | 36 | +6 | 41[a] | |
8 | Karkonosze Jelenia Góra | 30 | 11 | 8 | 11 | 37 | 41 | −4 | 41[a] | |
9 | Ślęza Wrocław | 29 | 10 | 9 | 10 | 55 | 53 | +2 | 39[b] | |
10 | LKS Goczałkowice-Zdrój | 29 | 10 | 9 | 10 | 41 | 33 | +8 | 39[b] | |
11 | Lechia Zielona Góra | 29 | 10 | 7 | 12 | 42 | 48 | −6 | 37 | |
12 | Carina Gubin | 29 | 10 | 4 | 15 | 40 | 50 | −10 | 34 | |
13 | Warta Gorzów Wielkopolski | 30 | 7 | 12 | 11 | 36 | 53 | −17 | 33 | |
14 | Odra Bytom Odrzański | 30 | 6 | 14 | 10 | 34 | 39 | −5 | 32 | |
15 | Unia Turza Śląska | 29 | 8 | 7 | 14 | 41 | 52 | −11 | 31 | |
16 | Raków II Częstochowa | 29 | 7 | 8 | 14 | 41 | 59 | −18 | 29[c] | Relegation to IV liga |
17 | Gwarek Tarnowskie Góry | 29 | 7 | 8 | 14 | 37 | 48 | −11 | 29[c] | |
18 | LZS Starowice Dolne (R) | 29 | 4 | 8 | 17 | 32 | 66 | −34 | 20 |
Updated to match(es) played on 14 May 2024. Source: 90minut.pl
Rules for classification: 1. Number of points reached in the entire series of games; 2. Number of points reached in direct matches; 3. Goal difference in direct matches; 4. Goal difference in direct matches – away goals counted twice; 5. Goal difference in the whole series of games; 6. Number of goals scored in the entire series of games.
(R) Relegated
Notes:
Rules for classification: 1. Number of points reached in the entire series of games; 2. Number of points reached in direct matches; 3. Goal difference in direct matches; 4. Goal difference in direct matches – away goals counted twice; 5. Goal difference in the whole series of games; 6. Number of goals scored in the entire series of games.
(R) Relegated
Notes:
- ^ a b Stilon Gorzów Wielkopolski are ahead of Karkonosze Jelenia Góra on head-to-head points: Stilon Gorzów Wielkopolski 0–0 Karkonosze Jelenia Góra, Karkonosze Jelenia Góra 0–1 Stilon Gorzów Wielkopolski
- ^ a b Ślęza Wrocław are ahead of LKS Goczałkowice-Zdrój on head-to-head points: Ślęza Wrocław 1–0 LKS Goczałkowice-Zdrój
- ^ a b Raków II Częstochowa are ahead of Gwarek Tarnowskie Góry on head-to-head points: Raków II Częstochowa 1–1 Gwarek Tarnowskie Góry, Gwarek Tarnowskie Góry 2–3 Raków II Częstochowa
Group 4[edit]
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Promotion |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Wieczysta Kraków | 30 | 23 | 3 | 4 | 92 | 26 | +66 | 72 | Promotion to II liga |
2 | Siarka Tarnobrzeg | 30 | 20 | 5 | 5 | 61 | 24 | +37 | 65 | |
3 | Star Starachowice | 30 | 17 | 6 | 7 | 46 | 22 | +24 | 57 | |
4 | Avia Świdnik | 30 | 16 | 6 | 8 | 54 | 34 | +20 | 54 | |
5 | Chełmianka Chełm | 30 | 14 | 5 | 11 | 54 | 48 | +6 | 47 | |
6 | Podlasie Biała Podlaska | 30 | 12 | 9 | 9 | 42 | 32 | +10 | 45 | |
7 | Czarni Połaniec | 30 | 11 | 9 | 10 | 52 | 47 | +5 | 42[a] | |
8 | Garbarnia Kraków | 30 | 11 | 9 | 10 | 45 | 48 | −3 | 42[a] | |
9 | KSZO Ostrowiec Świętokrzyski | 30 | 12 | 6 | 12 | 43 | 40 | +3 | 42[a] | |
10 | Wiślanie Jaśkowice | 30 | 12 | 6 | 12 | 48 | 39 | +9 | 42[a] | |
11 | Świdniczanka Świdnik | 30 | 10 | 9 | 11 | 36 | 42 | −6 | 39 | |
12 | Wisłoka Dębica | 30 | 9 | 9 | 12 | 36 | 50 | −14 | 36[b] | |
13 | Unia Tarnów | 30 | 10 | 6 | 14 | 45 | 53 | −8 | 36[b] | |
14 | Podhale Nowy Targ | 30 | 8 | 10 | 12 | 33 | 38 | −5 | 34 | |
15 | KS Wiązownica | 30 | 8 | 7 | 15 | 40 | 67 | −27 | 31 | |
16 | Orlęta Radzyń Podlaski | 30 | 5 | 8 | 17 | 27 | 53 | −26 | 23[c] | Relegation to IV liga |
17 | Sokół Sieniawa | 30 | 7 | 2 | 21 | 33 | 81 | −48 | 23[c] | |
18 | Karpaty Krosno | 30 | 4 | 7 | 19 | 20 | 63 | −43 | 19 |
Updated to match(es) played on 15 May 2024. Source: 90minut.pl
Rules for classification: 1. Number of points reached in the entire series of games; 2. Number of points reached in direct matches; 3. Goal difference in direct matches; 4. Goal difference in direct matches – away goals counted twice; 5. Goal difference in the whole series of games; 6. Number of goals scored in the entire series of games.
Notes:
Rules for classification: 1. Number of points reached in the entire series of games; 2. Number of points reached in direct matches; 3. Goal difference in direct matches; 4. Goal difference in direct matches – away goals counted twice; 5. Goal difference in the whole series of games; 6. Number of goals scored in the entire series of games.
Notes:
- ^ a b c d Czarni Połaniec are ahead of Garbarnia Kraków, KSZO Ostrowiec Świętokrzyski 7 and Wiślanie Jaśkowice on head-to-head points (head-to-head goal difference): Czarni Połaniec 11 (+4), Garbarnia Kraków 7 (+1), KSZO Ostrowiec Świętokrzyski 7 (–1), Wiślanie Jaśkowice 1 (–3)
- ^ a b Wisłoka Dębica are ahead of Unia Tarnów on head-to-head points: Unia Tarnów 1–1 Wisłoka Dębica, Wisłoka Dębica 2–1 Unia Tarnów
- ^ a b Orlęta Radzyń Podlaski are ahead of Sokół Sieniawa on head-to-head points: Sokół Sieniawa 1–1 Orlęta Radzyń Podlaski, Orlęta Radzyń Podlaski 1–0 Sokół Sieniawa
Cup competitions[edit]
Polish Cup[edit]
Pogoń Szczecin | 1–2 (a.e.t.) | Wisła Kraków |
---|---|---|
|
90minut Łączy nas piłka |
|
Polish SuperCup[edit]
UEFA competitions[edit]
UEFA Champions League[edit]
Qualifying phase and play-off round[edit]
First qualifying round[edit]
Team 1 | Agg. | Team 2 | 1st leg | 2nd leg |
---|---|---|---|---|
Raków Częstochowa | 4–0 | Flora | 1–0 | 3–0 |
Second qualifying round[edit]
Team 1 | Agg. | Team 2 | 1st leg | 2nd leg |
---|---|---|---|---|
Raków Częstochowa | 4–3 | Qarabağ | 3–2 | 1–1 |
Third qualifying round[edit]
Team 1 | Agg. | Team 2 | 1st leg | 2nd leg |
---|---|---|---|---|
Raków Częstochowa | 3–1 | Aris Limassol | 2–1 | 1–0 |
Play-off round[edit]
Team 1 | Agg. | Team 2 | 1st leg | 2nd leg |
---|---|---|---|---|
Raków Częstochowa | 1–2 | Copenhagen | 0–1 | 1–1 |
UEFA Europa League[edit]
Group stage[edit]
Group D[edit]
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification | ATA | SCP | STU | RAK | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Atalanta | 6 | 4 | 2 | 0 | 12 | 4 | +8 | 14 | Advance to round of 16 | — | 1–1 | 1–0 | 2–0 | |
2 | Sporting CP | 6 | 3 | 2 | 1 | 10 | 6 | +4 | 11 | Advance to knockout round play-offs | 1–2 | — | 3–0 | 2–1 | |
3 | Sturm Graz | 6 | 1 | 1 | 4 | 4 | 9 | −5 | 4[a] | Transfer to Europa Conference League | 2–2 | 1–2 | — | 0–1 | |
4 | Raków Częstochowa | 6 | 1 | 1 | 4 | 3 | 10 | −7 | 4[a] | 0–4 | 1–1 | 0–1 | — |
Source: UEFA
Notes:
Notes:
UEFA Europa Conference League[edit]
Qualifying phase and play-off round[edit]
Second qualifying round[edit]
Team 1 | Agg. | Team 2 | 1st leg | 2nd leg |
---|---|---|---|---|
Ordabasy | 4–5 | Legia Warsaw | 2–2 | 2–3 |
Lech Poznań | 5–2 | Kauno Žalgiris | 3–1 | 2–1 |
Linfield | 4–8 | Pogoń Szczecin | 2–5 | 2–3 |
Third qualifying round[edit]
Team 1 | Agg. | Team 2 | 1st leg | 2nd leg |
---|---|---|---|---|
Legia Warsaw | 6–5 | Austria Wien | 1–2 | 5–3 |
Gent | 6–2 | Pogoń Szczecin | 5–0 | 1–2 |
Lech Poznań | 3–4 | Spartak Trnava | 2–1 | 1–3 |
Play-off round[edit]
Team 1 | Agg. | Team 2 | 1st leg | 2nd leg |
---|---|---|---|---|
Midtjylland | 4–4 (5–6 p) | Legia Warsaw | 3–3 | 1–1 (a.e.t.) |
Group stage[edit]
Group E[edit]
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification | AVL | LEG | AZ | ZRI | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Aston Villa | 6 | 4 | 1 | 1 | 12 | 7 | +5 | 13 | Advance to round of 16 | — | 2–1 | 2–1 | 1–0 | |
2 | Legia Warsaw | 6 | 4 | 0 | 2 | 10 | 6 | +4 | 12 | Advance to knockout round play-offs | 3–2 | — | 2–0 | 2–0 | |
3 | AZ | 6 | 2 | 0 | 4 | 7 | 12 | −5 | 6 | 1–4 | 1–0 | — | 1–0 | ||
4 | Zrinjski Mostar | 6 | 1 | 1 | 4 | 6 | 10 | −4 | 4 | 1–1 | 1–2 | 4–3 | — |
Source: UEFA
Knockout phase[edit]
Knockout round play-offs[edit]
Team 1 | Agg. | Team 2 | 1st leg | 2nd leg |
---|---|---|---|---|
Molde | 6–2 | Legia Warsaw | 3–2 | 3–0 |
National teams[edit]
Poland national football team[edit]
Results and fixtures[edit]
Friendlies[edit]
21 November 2023 Friendly | Poland | 2–0 | Latvia | Warsaw, Poland |
20:45 CET (UTC+1) |
|
Report | Stadium: PGE Narodowy Attendance: 31,000 Referee: Ondrej Berka (Czech Republic) |
UEFA Euro 2024 qualifying[edit]
Group E[edit]
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification | ||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Albania | 8 | 4 | 3 | 1 | 12 | 4 | +8 | 15[a] | Qualify for final tournament | — | 3–0 | 2–0 | 2–0 | 0–0 | |
2 | Czech Republic | 8 | 4 | 3 | 1 | 12 | 6 | +6 | 15[a] | 1–1 | — | 3–1 | 3–0 | 1–0 | ||
3 | Poland | 8 | 3 | 2 | 3 | 10 | 10 | 0 | 11 | Advance to play-offs via Nations League | 1–0 | 1–1 | — | 1–1 | 2–0 | |
4 | Moldova | 8 | 2 | 4 | 2 | 7 | 10 | −3 | 10 | 1–1 | 0–0 | 3–2 | — | 1–1 | ||
5 | Faroe Islands | 8 | 0 | 2 | 6 | 2 | 13 | −11 | 2 | 1–3 | 0–3 | 0–2 | 0–1 | — |
7 September 2023 UEFA Euro 2024 qualifying | Poland | 2–0 | Faroe Islands | Warsaw, Poland |
20:45 CEST (UTC+02:00) |
|
Report | Stadium: PGE Narodowy Attendance: 54,129 Referee: David Šmajc (Slovenia) |
10 September 2023 UEFA Euro 2024 qualifying | Albania | 2–0 | Poland | Tirana, Albania |
20:45 CEST (UTC+02:00) | Report | Stadium: Arena Kombëtare Attendance: 21,900 Referee: José María Sánchez Martínez (Spain) |
12 October 2023 UEFA Euro 2024 qualifying | Faroe Islands | 0–2 | Poland | Tórshavn, Faroe Islands |
20:45 CEST (UTC+02:00) | Report |
|
Stadium: Tórsvøllur Attendance: 3,220 Referee: Allard Lindhout (Netherlands) |
15 October 2023 UEFA Euro 2024 qualifying | Poland | 1–1 | Moldova | Warsaw, Poland |
20:45 CEST (UTC+02:00) |
|
Report |
|
Stadium: PGE Narodowy Attendance: 51,672 Referee: Artur Soares Dias (Portugal) |
17 November 2023 UEFA Euro 2024 qualifying | Poland | 1–1 | Czech Republic | Warsaw, Poland |
20:45 CET (UTC+01:00) |
|
Report |
|
Stadium: PGE Narodowy Attendance: 56,310 Referee: Daniele Orsato (Italy) |
Play-offs[edit]
21 March 2024 Play-offs semi-final | Poland | 5–1 | Estonia | Warsaw, Poland |
20:45 CET (UTC+01:00) |
|
Report |
|
Stadium: PGE Narodowy Attendance: 53,868 Referee: Slavko Vinčić (Slovenia) |
26 March 2024 Play-offs final | Wales | 0–0 (a.e.t.) (4–5 p) | Poland | Cardiff, Wales |
20:45 CET (UTC+01:00) | Report | Stadium: Cardiff City Stadium Attendance: 31,876 Referee: Daniele Orsato (Italy) | ||
Penalties | ||||
UEFA Euro 2024[edit]
Group D[edit]
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Poland | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | Advance to knockout stage |
2 | Netherlands | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |
3 | Austria | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | Possible knockout stage based on ranking |
4 | France | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
First match(es) will be played: 16 June 2024. Source: UEFA
16 June 2024 | Poland | v | Netherlands | Hamburg, Germany |
15:00 CEST (UTC+02:00) | Report | Stadium: Volksparkstadion |
25 June 2024 | France | v | Poland | Dortmund, Germany |
18:00 CEST (UTC+02:00) | Report | Stadium: BVB Stadion Dortmund |
References[edit]
- ^ "Podręcznik Ekstraklasy na sezon 2021/2022" [Ekstraklasa handbook for the 2021/2022 season] (PDF). ekstraklasa.org (in Polish). Ekstraklasa SA. pp. 33–34. Archived from the original (PDF) on 10 August 2021. Retrieved 24 April 2022.
- ^ a b "Uchwała nr IV/65 z dnia 29 kwietnia 2021 roku Zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej w sprawie przyjęcia Regulaminu Rozgrywek o Mistrzostwo 1. Ligi, 2. Ligi i 3. ligi na sezon 2021/2022" (PDF). pzpn.pl (in Polish). Polish Football Association. pp. 6–7. Retrieved 11 August 2021.